Historiske og aktuelle perspektiver på Grønlands udforskning

dato

Tag med på en fascinerende rejse gennem Grønlands historie og nutid, når Naturcenter Tønnisgård på Rømø inviterer til et spændende foredrag. Den 11. marts 2025 kl. 19.00 kan du høre om både historiske ekspeditioner og aktuel forskning i Grønland, med fokus på Indlandsisens afsmeltning og dens globale konsekvenser.

Grønlands udforskning har en lang og rig historie, der strækker sig tilbage til 1700-tallet. Gennem årene har videnskabelige ekspeditioner bidraget til vores forståelse af øens unikke natur og kultur. Foredraget vil dykke ned i disse historiske ekspeditioner, udfordringerne de mødte, og de videnskabelige opdagelser, der blev gjort. Hvordan har disse opdagelser påvirket Grønlands befolkning, samfund og dets rolle i Rigsfællesskabet og verden?

Aktuel forskning i Grønlands Indlandsis

Efter en kort pause vil foredraget skifte fokus til aktuel forskning i Grønland, særligt med henblik på Indlandsisens afsmeltning. Forskere undersøger, hvor hurtigt isen smelter, og hvilke konsekvenser det har for det globale havniveau. Deltagerne vil få indsigt i de mekanismer, der både påvirker og påvirkes af Indlandsisen, samt de bevægelser i undergrunden, der er drevet af isens masse.

Foredraget streames live fra Aarhus Universitet og er en del af serien "Offentlige foredrag i Naturvidenskab", arrangeret af Aarhus Universitet i samarbejde med lokale værter og støttet af Carlsbergfondet. For yderligere information og pladsreservation, kan du besøge denne side.

Praktisk information
Dato: Tirsdag 11. marts 2025
Tid: Kl. 19.00
Sted: Naturcenter Tønnisgård, Havnebyvej 30, 6792 Rømø
Entré: Fri entré
Målgruppe: Alle
For mere information og tilmelding, besøg Offentlige foredrag i Naturvidenskab.



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut